Zelena energija može biti ključ oporavka gospodarstva od krize koronavirusa

22.04.20. | Vijesti

Ubrzavanjem ulaganja u obnovljive izvore energije globalni BDP bi mogao porasti za oko 100 bilijuna dolara do 2050. godine, te istovremeno  postići vidljive rezultate u borbi protiv klimatskih promjena, procjenjuje Međunarodna agencija za obnovljive izvore energije

Priredio: Marko Ezgeta

Obnovljiva energija mogla bi ojačati gospodarski oporavak od krize uzrokovane virusom COVID-19, tako što može potaknuti globalni rast BDP-a od gotovo 100 bilijuna dolara između 2020. i 2050. godine, navodi se u izvještaju o energetskoj transformaciji Međunarodne agencija za obnovljive izvore energije (IRENA).

Izvještaj IRENA-e pokazuje da ubrzanje ulaganja u obnovljive izvore energije može donijeti ogromne ekonomske koristi, istovremeno pomažući u rješavanju globalne klimatske krize. Generalni direktor Agencije, Francesco La Camera, izjavio je da je globalna kriza izazvana koronavirusom otkrila „duboke slabosti postojećeg sustava“ i pozvao vlade da ulažu u obnovljive izvore energije kako bi ubrzale ekonomski rast i pomogle u postizanju klimatskih ciljeva, prenosi The Guardian.

Izvještaj navodi da bi ubrzano ulaganje u obnovljive izvore energije pomoglo u suzbijanju klimatske krize i naposljetku donijelo višestruke koristi. Ulaganje u obnovljive izvore energije uprihodilo bi dodatnih 98 bilijuna dolara svjetskom BDP-u do 2050. u odnosu na dosadašnji način poslovanja, a na svaki uloženi dolar zarada bi bila između 3 i 8 dolara.

Izvještaj se referira i na druge koristi ulaganja u obnovljive izvore energije (OIE), kao što je stvaranje i održavanje radnih mjesta. Tako bi se učetverostručio broj radnih mjesta u energetskom sektoru, na ukupno 42 milijuna zaposlenih u narednih 30 godina, ali bi se i vidljivo poboljšali globalni rezultati u zdravstvu i blagostanju.

„Vlade su suočene s teškom situacijom u zdravstvu dok uvode poticajne mjere i mjere gospodarskog oporavka“, objasnio je La Camera. „Ubrzavanjem korištenja obnovljivih izvora energije i postavljanje energetske tranzicije ključnim elementom cjelokupnog oporavka gospodarstva, vlade mogu postići više ekonomskih i socijalnih ciljeva u procesu stvaranja otpornog društva u kojem  nitko nije ostavljen u bilo kakvom obliku nesigurnosti.“

Izvještaj je pokazao da bi zamjena fosilnih goriva obnovljivim izvorima energije mogla suzbiti porast globalnih temperatura smanjenjem emisija ugljičnog dioksida iz proizvodnje energije za 70% do 2050. Obnovljivi izvori energije mogli bi igrati vodeću ulogu u smanjenju emisija ugljika iz teške industrije te posebno iz prometa ulaganjem u zeleni vodik, čime bi se mogle dostići gotovo nulte emisije do 2050. godine,

Gorivo čistog izgaranja, koje može zamijeniti plin iz fosilnih goriva u proizvodnji čelika i cementa, može se proizvesti pomoću velike količine čiste električne energije koja bi cijepala molekulu vode na elemente vodika i kisika.

Andrew Steer, izvršni direktor Instituta za svjetske resurse, rekao je: „Dok svijet traži kako će se oporaviti od trenutne zdravstvene i ekonomske krize, suočavamo se s izborom: možemo ići za modernim, čistim i zdravim energetskim sustavom ili se možemo vratiti na stare, zagađujuće načine poslovanja. Moramo odabrati prvo.“

Poziv na zeleni ekonomski oporavak od krize uzrokovane koronavirusom dolazi nakon upozorenja doktora Fatiha Birola, čelnika Međunarodne agencije za energiju, da se moraju uspostaviti vladine politike kako bi se izbjegla investicijska tromost prema energetskoj tranziciji: „Ne smijemo dopustiti da današnja kriza ugrozi prijelaz na čiste oblike energije, otvorio se niz mogućnosti za to“, rekao je doktor Birol.

Ignacio Galán, predsjednik i izvršni direktor španjolskog giganta obnovljivih izvora energije Iberdrola i vlasnik kompanije Scottish Power, rekao je da će kompanija nastaviti ulagati milijarde u obnovljive izvore energije, kao i električne mreže i baterije kako bi pomogla integrirati čistu energiju u električnu. „Zeleni oporavak je prijeko potreban u vrijeme izlaska iz krize uzrokovane COVID-om-19. Svijet će imati ekonomsku, okolišnu i društvenu korist ako se usredotoči na čistu energiju“, izjavio je Galán. „Usklađivanje ekonomskih poticaja i političkih mjera s klimatskim ciljevima ključno je za dugoročno, održivo i zdravo gospodarstvo.“

Radi li se o novoj prilici za svjetsko gospodarstvo i kako je pandemija koronavirusa utjecala na svakodnevno poslovanje u Hrvatskoj možete pročitati i u ranije objavljenom komentaru ravnateljice Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj, dr. sc. Mirjane Matešić.

Izvor: The Guardian

Izvještaj Međunarodne agencije za obnovljive izvore energije dostupan je u cijelosti na poveznici: https://bit.ly/3cybgxh

Share This